Bitcoin hakkında bilmeniz gereken her şey! Yeni başlayanların kılavuzu


1
2 shares, 1 point

Bitcoin hakkında bilmeniz gereken her şey! Yeni başlayanların kılavuzu

2017 yılındaki hızlı yükselişinden bu yana finans dünyasında en çok tartışılan konu Bitcoin! Bunun şaşırtıcı olduğunu düşünüyorsanız !! BANA KULAK VER!!

Bitcoin bir süredir haberlerde yer alıyor. Çok torbalı iadeler sağlayan bir varlık haline geldi. Bununla birlikte, birçok endüstri liderinin Bitcoin hakkında geniş bir yelpazede fikirleri var.

Bazıları, BTC ve benzer para birimlerinin serbestçe hareket eden ekonomilerin geleceği olduğu fikrine şiddetle inanıyor ve destekliyor. Ancak bazı insanlar fikri, sorgulanabilir ve belirsiz değere sahip dijital bir varlık olarak tanımlayarak reddediyor.

En çok tartışılan konular arasında yer almasına rağmen, çoğu kişi için hala bir muammadır.

Bize edelim mayın Bitcoin dünyasına yolumuza.

İçindekiler

 • Bitcoin nedir?
 • Bitcoin nasıl ve neden oluşturuldu?
 • Bitcoin nasıl çalışır?
 • Bitcoin’in bazı önemli terimleri vardır. Bir genel anahtar, Özel anahtar, Cüzdan.
 • Bitcoin Nasıl Üretilir?
 • Madeni para değişim platformlarında ticaret
 • Bitcoin’inizi Nasıl Koruyabilir ve Saklayabilirsiniz?
 • Farklı cüzdan türleri:
 • Bitcoin’e yatırım yapmak güvenli midir?
 • Bitcoin’in Avantajları
 • Son düşünceler

Bitcoin nedir?

Bitcoin, Dolar, Euro, Yen, Pound sterling, Hint Rupisi gibi bir para birimidir Ancak geleneksel para birimleri ile Bitcoin arasındaki tek benzerlik budur.

Yukarıda altı çizilen geleneksel para birimleri, ilgili Hükümetler altında merkezi olarak yetkilendirilmiş bir banka tarafından verilir ve yönetilir. Fiat para birimleri, verilen ve yönetilen merkez bankalarıdır, dolayısıyla merkezi para birimleri olarak adlandırılır.

Kriptografi terimini daha iyi anlayalım – Gizli anlamına gelen kripto; Kriptografi, iletilen mesajı, yalnızca yetkili göndericiler / alıcılar tarafından kodu çözülebilen / şifresi çözülebilen okunamaz verilere dönüştürmek için algoritmalar kullanan güvenli iletişim uygulamasıdır.

Bitcoin, eşler arası bazda çalışan merkezi olmayan bir dijital kripto para birimidir. Özgün olma bütünlüğünü korumak için güçlü bir kripto algoritması ile şifrelenmiş değeri olan bir bilgisayar kodudur.

Bitcoin, hizmet sağlayıcı kabul ederse, geleneksel para birimine benzer, ancak dijital olarak mesajlar gibi, mal veya hizmetler için ödeme yapabilir.

Bitcoin nasıl ve neden oluşturuldu?

2008 yılında, takma adı olan bir kişi veya grup SATOSHI NAKAMOTO“ Bitcoin-A Peer-to-Peer Elektronik nakit sistemi ” tanımlayan bir whitepaper yayınladı .

Daha sonra 9 Ocak 2009’da kodu açık kaynak olarak yayınlandı ve Satoshi Nakamoto Bitcoin madenciliğine başladı.

Satoshi, Aralık 2010’a kadar Bitcoin geliştirmeye dahil olduktan sonra. Bu, kamu malı olan Nakamoto hakkındaki tüm bilgiler hakkındadır.

Artık bitcoin’i kimin yarattığını bildiğimize göre, neden oluştuğunu anlamak çok önemlidir.

Merkezi olmayan para birimini yaratmanın arkasındaki fikir, yetkililer tarafından belirlenen kurallarla yönetilen ve insanların para biriminin değerini korumak için merkez bankasına güvenmek zorunda olduğu merkezi ekonomi sistemine paralel bir ekosistem yaratmaktı. Para birimi tamamen hükümetin takdirine bağlı olarak işliyordu.

Bunun klasik bir örneği, bankalar tarafından verilen kötü krediler nedeniyle ortaya çıkan 2008 mali krizidir ve karşılığında krizde olduğu iddia edilen bankalar vergi mükelleflerinin parası veya kamu maliyesi kullanılarak kurtarılmıştır.

Sıradan insanlardan alınan vergi, sanık olmasına rağmen bankaları kurtarmak için kullanılıyordu. Bu, hükümetin takdir yetkisini gösterir. Pek çok sıradan insan hayatını kaybetti ve büyük resesyonlara neden oldu. 

Bitcoin nasıl çalışır?

Bitcoin, işlemlerini kayıt defteri adı verilen bir platforma ihtiyaç duyan dijital bir para birimidir. Bitcoinler, bir muhasebe işlemi için başka bir devrim niteliğindeki teknoloji olan Blockchain’i kullanır.

Daha ileri gitmeden önce size kısa bir bilgi vereyim blockchain teknolojisi.

Dağıtılmış defter teknolojisi olarak da adlandırılan blok zinciri , tüm işlemlerin kayıtlarını tutarak Bitcoin’in temelini oluşturur. Bu açık kaynaklı ve halka açık bir defter olduğundan, herhangi bir kullanıcı doğrulama için işlemlere erişebilir. Bu sistem aynı zamanda üçüncü taraf doğrulama ihtiyacını da ortadan kaldırarak para bankacılığı sistemlerinin izlediği güvene dayalı işlemleri ortadan kaldırır.

Bitcoin’in bazı önemli terimleri vardır. Bir genel anahtar, Özel anahtar, Cüzdan .

Açık anahtar , işlemlerin yatırıldığı ve geri çekildiği yerdir. Bu anahtar, sosyal medya haber akışındaki bir kullanıcı adına benzer şekilde, sahiplerinin blockchain defterindeki dijital imzasını temsil eder. Özel anahtar, bir cüzdandaki bitcoini satın almak, satmak ve takas etmek için gereken paroladır.

Bir özel anahtar korunan sır ve sadece Bitcoin iletimleri yetkilendirmek için kullanılan olmalıdır. Bazı kullanıcılar özel anahtarlarını güçlü bir parola ile bir cüzdanı şifreleyerek ve bazı durumlarda soğuk depolama seçeneğini seçerek korurlar; yani, cüzdanı çevrimdışı saklamak.

Bitcoin işlemlerinin eşler arası temelde nasıl yürütüldüğüne dair bir örnek ele alalım.

John, Jerry’den bitcoin satın almak istedi. Bitcoin almak için John’un adresi gibi davranan ve halka açık bir anahtara sahip olan Bitcoin Cüzdan adlı dijital cihazına bir program yüklemesi gerekiyor. 

John artık Jerry’ye ABD doları karşılığında bitcoin satmak isteyen açık anahtarını gönderebilir. John, Jerry’nin banka hesabına para aktardıktan sonra, Jerry, John’un açık adresine gönderilen özel anahtarını kullanarak işlemi onaylayacaktır.

Bu işlem, Blockchain aracılığıyla gerçekleştirilir. Blockchain, veri tabanı üzerindeki işlem deseni kayıtlarının çoğunluğu ile karşılaştırarak işlemi doğrular.

Ancak bu işlem tamamlandıktan sonra işlem kalıcı olarak Blockchain ağı üzerinden kaydedilir. Bu nedenle John’a ödendi. John artık kendi özel anahtarını kullanarak cüzdanındaki bitcoin’e erişebilir.

Bir kripto para cüzdanı kripto para birimlerini depolamak için kullanılan bir uygulamadır. Mobil, masaüstü vb. Gibi farklı platformlarda kullanılan sıcak cüzdanlar, soğuk cüzdanlar gibi birçok cüzdan türü vardır.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin, Kripto para madenciliği. Bir Blok oluşturmak için önemli hesaplama gücünü kullanarak ödül kazanmak için işlemleri doğrulama yöntemine Madencilik denir.

Bloklar, işlemlere dayalı bilgiler, bir Nonce (64-bit), bir önceki bloğun Hash numarası (256-bit) içerir. Elektriğe önemli ölçüde erişiminiz olması gerektiğini ve bilgi işlem Teçhizatınızın bakımını yapabilmeniz gerektiğini unutmayın, bu nedenle ” Maden Makinaları ” olarak adlandırılır .

İşlemlerin doğrulanması yalnızca yeni oluşturulan blok şunları içerdiğinde kabul edilir: İşin kanıtı. POW, Nonce adlı benzersiz bir numara bulma sürecidir.

Manuel olarak herhangi bir hesaplama veya matematik işlemi yapmanız gerekmez. Tek yapmanız gereken, yetenekli bir elektronik cihaza sahip olmak ve yaratıcıların tercih ettiği uygulamayı kurmak. Cihazınızdaki CPU veya GPU bu hesaplamaları sizin için yapacaktır. Elektronik cihazların internete bağlı tutulması bazı durumlarda zorunlu olabilir.

Madeni para değişim platformlarında ticaret

Yeterli piyasa likiditesine sahip olması koşuluyla, Bitcoin belirli bir zaman aralığında piyasa değerine göre satın alınabilir veya satılabilir. Hisse senedi piyasalarında işlem yapmaya benzer, ancak bunun yerine 24 * 7 işlemdir.

Bitcoin ne hisse senetleri olarak istikrarlıdır ne de herhangi bir fiziksel emtia veya varlık tarafından desteklenmez. Herhangi bir fiziksel varlık almazsınız, sadece satın aldığınız dijital varlıkların adreslerini alırsınız ve bu adresler kripto cüzdanlarınızda güvence altına alınabilir.

Gibi özel platformlar var Binance, Coinbase, Pionex, aynı amaç için. Ancak bu platformlardan herhangi birinde işlem yapmadan önce işlem ücretlerini kontrol edin.

Bitcoin’inizi Nasıl Koruyabilir ve Saklayabilirsiniz ?

Tıpkı itibari para birimini korumak için cüzdan kullandığımız gibi, Dijital Bitcoin Cüzdanları adı verilen araçlar da var. Bu cüzdanlar, genel anahtarınızı ve özel anahtarlarınızı saklar 

Genel anahtar, hesabınız için bir adres görevi görür. 

Özel anahtar – Cüzdanınıza erişmek için şifre olarak kullanılan hassas anahtar. Özel anahtarınıza erişimi olan herkes ilgili kripto para birimini harcayabilir.

Farklı cüzdan türleri:

 1. Masaüstü cüzdanlar
 2. Mobil cüzdanlar
 3. Çevrimiçi cüzdanlar
 4. Kağıt cüzdanlar
 5. Donanım cüzdanları

Bitcoin’e yatırım yapmak güvenli midir?

Bitcoin’in oldukça değişken olduğu biliniyor. Değeri, ağını aktif tutmak için sürekli işlemlere sahip olması gerektiğinden, Arz-Talep esasına tabidir.

Bazı endüstri liderleri, Bitcoin’in bir balon olduğunu söyledi. Aralık 2017’de bitcoin başına yaklaşık 20.000 $ ‘dan 2018 Kasımında yaklaşık 3.000 $’ a yükselen BTC değerinin sert düşüşü felaketti.

Bununla birlikte, Bitcoin serbest düşüşten sonra durmadı veya kaybolmadı, ancak bir dağ gibi durdu ve şimdiye kadarki en yüksek seviyelere yükseldi. Son zamanlarda 48 bin doların üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra, Ocak 2021’de yine 35000 dolardan işlem görüyor.

Önceki çöküşten bu yana Bitcoin, voltaliteyi en aza indiren yavaş ve istikrarlı bir büyüme ile bir istikrar duygusu sergiledi. Ve bu nedenle, çeşitli sektörlerden birçok oyuncuyu cezbetti ve birçok kurum da nakit rezervlerini güvence altına almak için atladı.

Şu anda Bitcoin, piyasa değerine göre dünyanın en iyi 20 fiat akımı arasında yer alıyor ve birçok ülkenin fiat para birimlerini geride bırakıyor. Tüm eleştirilere rağmen, birçok erken bitcoin yatırımcısı şu anda milyonlara değer. Piyasayı incelemenizi ve risk değerlendirmelerinize göre yatırım yapmanızı tavsiye ederiz.

Bitcoin’in Avantajları

 1. Merkezi olmayan

Daha önce de belirtildiği gibi, Bitcoin herhangi bir merkezi otorite tarafından kontrol edilemez / yönetilemez, ancak dünya çapındaki tüm eşler arasında dağıtılır. Bitcoin, bankalar aracılığıyla güvene dayalı işlemler olan mevcut finansal sistemdeki işlemlerin karmaşıklığını ortadan kaldırdı. Blockchain teknolojisinin entegrasyonu ile Bitcoin, üçüncü taraf müdahalesini ortadan kaldırarak eşler arası bazda işlem görüyor.

 1. Kolaylaştırmak

Blockchain, dijital varlıkların daha az evrak işi ve işlem onayları için bekleme süresi olduğu için çok kolay bir şekilde işlem görmesini sağlar. Süreçlerin çoğu otomatik olduğundan, insan hatalarıyla ilgili çok az sorun vardır.

 1. Ekonomik

İtibari para merkezileştirildiğinden ve işlemlerden ağır bir yüzde alan PayPal gibi bankaları veya finans şirketlerini kullanmaktan başka seçenek yoktu. Nominal işlem ücretlerinin tahsil edilmesi sorunun çözülmesine yardımcı olur. Bitcoin işlemleri, madencilerin kabul edebileceği zamanda belirlenir.

 1. Güvenli

Doğrulama süreçleri için insan müdahalesi gerekli olduğundan, bankalar sistemlerinin ne kadar güvenli olacağını iddia ederlerse etsinler, her zaman dolandırıcılık ve güvensiz işlem riskleri vardır. Ancak Bitcoin, dijital varlık ağlarının çoğunu yasadışı olarak özelleştirme riskinden kaçınmak için çok katmanlı kripto algoritmaları sunar. En önemlisi, insan hatası faktörünü ortadan kaldıran en ufak bir insan müdahalesi vardır.

 1. Anonimlik 

İşlemlerin yürütülmesi için finansal kuruluşların ne kadar bilgi talep ettiği endişe kaynağıdır. Banka bilgileriniz veya önemli kimlikleriniz çalınabilir ve kötüye kullanılabilir. Ancak Bitcoin kullanmak, kimliğinizi anonim tutmak için birçok kişi tarafından değer verilen bir özellik sunar.

Son düşünceler

Bitcoin, 2009’daki başlangıcından bu yana pek çok iniş ve çıkış yaşadı. Bitcoin, Japonya, ABD, Singapur, Almanya gibi bazı ülkelerde bir ödeme ve işlem şekli olarak yasaldır, olduğu bazı ülkelerde bitcoin alım satımına izin veren yasaları kabul etti. bitcoin ve benzeri diğer para birimleri ile işlem yapmak yasa dışıdır.


Like it? Share with your friends!

1
2 shares, 1 point
Alperen

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format